Technika a technológie v súčasnej dobe skutočne kráčajú míľovými krokmi vpred. To čo ešte pred pár dňami nebolo možné sa stáva realitou. Medzi takéto objavy patrí aj miznúci tajný atrament. Nie nejedná sa o svetielkujúce atramenty, či atramenty viditeľné len pod ÚV svetlom, o ktorých sme pred nedávnom písali - ide o skutočne miznúci atrament, ktorý po vystavení dennému svetlu dokáže zmiznúť za niekoľko sekúnd.

     O tento objav sa postarala skupina vedcov zameraná na chemické a biologické inžinierstvo z Northwesternskej univerzity v USA,  na čele s profesorom Bartoszom Grzybowskym. Podarilo sa im potiahnuť gélom zlaté a strieborné nanočastice, čím získali špeciálne médium na písanie textov, či zobrazovanie obrázkov. Texty, či obrázky môžu mať rôzne farby. To závisí najmä od toho, či sú použité zlaté, alebo strieborné nanočastice, prípadne od hustoty ich zhlukovania, či intenzity ÚV osvetlenia.

      V praxi to znamená, že text napísaný za pomoci tejto metódy je viditeľný len po osvetlení špeciálnym ÚV svetlom a na dennom svetle zmizne. To by však nebolo v podstate nič nového. Hlavnou novinkou je skutočnosť, že takýto text je možné "naprogramovať" a to tak, že text môže zmiznúť "automaticky" po niekoľkých sekundách, ale i hodinách, či dňoch po napísaní. A to už je niečo nové, umožňujúce špeciálne využite tento novej technológie. To znamená, že takýto text môže byť napríklad naprogramovaný tak, že bude viditeľný len po dobu potrebnú na jeho prečítanie a potom zmizne a aj tu je novinka. Tá spočíva v tom, že zmiznutý text už nie je možné obnoviť, takže je navždy stratený.

      Aké môže byť praktické využitie? Rozhodne by to mohlo byť vo sférach špeciálnych služieb, ale nielen tam, môže to byť všade, kde platia dokumenty len určitú dobu, napríklad cestovné lístky a podobne.

     Je síce pravdou, že už v roku 2006 predstavila fy Xerox papier, ktorý na ktorom sa popísaný text po 16 až 24 hodinách dokáže vymazať, no zdá sa, že objav profesora Grzybowského posúva zasa "latku" o niečo vyššie.